Študijná cesta do Švajčiarska

Jedným z „NAJ“, ktorým sa Švajčiari právom pýšia, je Gotthardský tunel, najdlhší tunel na svete, ktorý bol spustený do prevádzky v minulom roku. Na Slovensku sa o ňom hovorilo na dvoch podujatiach. V Bratislave sa májové networkingové stretnutie „Swiss Evening 2016“ Švajčiarsko – slovenskej obchodnej komory  tematicky zameralo na potenciál železničnej dopravy na podporu turizmu vo Švajčiarsku.  V novembri 2016 Prešovská regionálna komora SOPK  v spolupráci so Švajčiarsko – slovenskou obchodnou komorou  zorganizovala vo Vysokých Tatrách konferenciu „Podzemné mosty ktoré spájajú“. Na obidvoch podujatiach zaujal svojím vystúpením výnimočný znalec švajčiarskeho železničného staviteľstva Petr Čermák. V Bratislave sa ešte neotvorenému Gotthardskému tunelu venoval v rámci prednášky „Švajčiarsko – 10 NAJ železničného raja“. Po otvorení Gotthardského tunela, ktorého bol priamym účastníkom, sa na Slovensko vrátil so špecializovaným vystúpením,  v ktorom spojil technické informácie s osobným zážitkom. Táto podrobná informácia  o „majstroch sveta v stavbe železníc  a využívaní vlakovej dopravy v horských podmienkach“  viedla k  myšlienke zorganizovať študijnú cestu do Švajčiarska zameranú na dopravnú logistiku a rozvoj cestovného ruchu v horskej krajine .

„Never change the winning team“ platí aj v tomto prípade,  a tak Petr Čermák vypracoval intenzívny študijný program, pričom zužitkoval svoje osobné kontakty a skúsenosti, tak  pri príprave cesty ako aj počas nej. Cieľovou skupinou  boli zástupcovia podnikateľskej sféry, vysokého školstva a samosprávy v oblasti Vysokých Tatier. Keďže Vysoké Tatry treba vnímať  ako jeden cezhraničný celok,  študijná skupina bola slovensko - poľská.

Program  začal  vo Verkehrshaus v Luzerne, najväčšom dopravnom múzeu workshopom za účasti J.E. A. Elschekovej Matisovej, veľvyslankyne Slovenska vo Švajčiarsku. Federico Sommaruga (Swiss Tourism) a Thomas Hoffmann (Swiss Travel System) informovali o úspešných projektoch na podporu cestovného ruchu vo Švajčiarsku. Po úvodnom workshope si účastníci študijnej cesty overili výhody Swiss Travel Passu, paušálneho cestovného lístka platného pre vlaky, autobusy, lode a mnohé lanovky a zubačky a dokonca aj múzeá.  Vďaka Swiss Travel Passu  účastníci počas jediného dňa prešli starým Gotthardským tunelom, navštívili farmársky trh a  hrad v Bellinzone,  vrátili sa novým Gotthardským tunelom, vyviezli sa najstrmšou ozubnicovou železnicou na svete na legendárny vrch Pilatus (2 132 m n.m., sklon trate 48%), aby  si v závere dňa stihli vychutnať aj krásy večerného Luzernu.

Po jazde na Gornergrat , ktorý je prístupný celoročne ozubnicovou železnicou Gornergratbahn  a po ceste  lanovkou na Malý Matterhorn,  sa účastníci študijnej cesty oboznámili s  históriou a princípmi rozvoja turizmu  v Zermatte. Z  prezentácie Hansjürga Michela, marketingového riaditeľa Zermatt Bergbahnen, pochopili dôležitosť jasne stanovenej, lokálne podporovanej, postupne budovanej a vytrvalo presadzovanej vízie rozvoja turizmu.

Aj krátky pobyt vo Švajčiarsku môže byť veľmi poučný. Spolu s veľkým rešpektom k realizovaným projektom a unikátnym technickým riešeniam si všetci uvedomili, že Švajčiari svoju krajinu milujú, a preto ju chcú a vedia chrániť. Nespočetné množstvo tunelov rieši aj logistické aj ekologické problémy. Švajčiari sú si vedomí toho, že ekologické formy dopravy majú  budúcnosť, investície do ochrany prírody sú nevyhnutné a v konečnom dôsledku  návratné. Aj najbohatší návštevník v Zermatte akceptuje dopravu v obci výlučne špeciálnymi elektromobilmi a  zákaz prepravy inými dopravnými prostriedkami.  Zahraniční návštevníci oceňujú pohodlie Swiss Travel Passu, ktorý platí na území celého Švajčiarska a umožňuje  komfortnú prepravu rozmanitými,  navzájom dokonale prepojenými dopravnými prostriedkami. Podporuje sa tak rozvoj odľahlejších oblastí a vstupom do cca 500 múzeí sa dáva tradičnej turistike za krásami prírody aj ďalší,  kultúrny rozmer.

Naše veľhory – Vysoké Tatry sú pre nás tiež jedinečné. Zažívajú rozvoj a veľký záujem zo strany turistov. Swiss Travel Pass, Gotthard a Zermatt sú príbehmi a impulzmi na zamyslenie. Teraz je ten správny čas zamyslieť sa nad  budúcnosťou Tatier a zadefinovať ich ďalší rozvoj. Dokážeme aj my na Slovensku prioritne  myslieť na pohodlie návštevníkov?  Dokážeme sa aj my dohodnúť na silnom lokálnom koncepte rozvoja? 

Záver workshopu vo Verkehrshaus der Schweiz

Záver workshopu vo Verkehrshaus der Schweiz 

 

Na brehu Vierwaldstätter See

Na brehu Vierwaldstätter See

Partneri

Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.